“Türkiyeli İmam Hüseyin (a.s) Âşıkları Erbain Çadırı”, 2015 yılında Kum ve Necef İlim Havzaları’nda ilim tahsil etmiş ve etmekte olan birkaç talebenin girişimiyle, bu aşk yolunun her yıl artan ziyaretçisine küçük de olsa bir hizmette bulunma fikriyle kurulmuştur.

Erbain ziyaretine gitmiş kimseler şu gerçeği iyi bilirler: Bu yolda, ziyaretçilere İmam Hüseyin’in (a.s) misafirleri gözüyle bakılır, onların değeri büyüktür.Dolayısıyla ziyaretçilerin bütün yol ihtiyaçları en güzel şekilde karşılanmaya çalışılır.

Ziyaretçi sayısının çok olması ve her yıl katlanarak artması ve Irak’ın hâlihazırda standartlarının yıllardır içinde bulunmuş olduğu savaş halinden dolayı düşük olması, verilen hizmetin keyfiyetini ister istemez düşürmektedir. Biz de bunu yaşamış ve görmüş ziyaretçiler olarak “Acaba biz de bir şeyler yapabilir miyiz?” kaygısıyla Erbain günlerinde Necef-Kerbela yolunda bir çadır açmaya karar verdik. Hedefimiz oldukça küçük ve sadeydi:Ziyaretçilere temiz yatacak bir yer ve su ve çay verebilmek. Bunun bile ziyaretçiye bir hizmet olacağına düşüncesindeydik. Evet, belki yemek veremeyecektik, yatacak yer ve imkânlarımız da kısıtlı olacaktı.Ancak çok küçük de olsa bu kutsal göreve ortak olacaktık.

Ve 2015 yılı Erbain’inde 200 kişiye yatacak yer ve günlük ortalama 1500-2000 bardak çay ve 500 adet küçük hazır içme suyu verdik. Ve çadıra gelip o atmosferi gören ziyaretçiler çadıra yardımda bulunmaya başladılar. Biz böyle bir hesap yapmamıştık. Bu yardımları orada hemen hizmete çevirdik. Her gün kahvaltı verdik. Meyve, meşrubat ve adak kurbanları gelmeye başladı.Bunları komşu çadırların mutfaklarında pişirtip akşam yemeği verdik. Başladığımız yerden çok ileriye gitmişti hizmetimiz. Bolluk ve bereket bulmuştu. Başlangıçta yatacak yer, çay ve su verebiliyor iken artık Erbain’e beş gün kala biz kahvaltı, akşam yemeği, meyve, meşrubat veriyorduk. 2015 Erbain’ini çok güzel anılarla ve tatlı bir maneviyatla bitirdik elhamdülillah.

Ve Erbain’den sonra bu yardımlar devam etti ve biz de hemen gelecek yıl Erbain hazırlıklarına başladık. Edindiğimiz tecrübelerle 2016 yılında yatacak yerimizi 350 ye çıkardık kendi mutfağımızda hazırladığımız kahvaltı, öğle ve akşam yemekleriyle günlük ortalama 5000 kişiye yemek verdik. Söylemeden geçmek olmaz: Hepsi gönüllü olarak Türkiye'den gelen mutfak personelimiz, aşçılarımız gözyaşlarını kattılar yemeklerine, aşk ve muhabbetle yemekleri pişirdiler. Herkes razıydı, birtakım aksilikler olsa da bunlar imkânların kısıtlı olması ve maddi güçle orantılıydı. Onlar ellerindekini en güzel şekilde ortaya koymaya çalıştılar. Ve verdiğimiz yemeğin yanında günlük ortalama 5000 çay ve kahve verdik. Yine günlük ortalama 1000 adet küçük hazır içme suyu verdik. Şunu da belirtmek gerekir ki yapmış olduğumuz bütün hizmetlerde standartlarımız ve kullandığımız malzemelerin kalitesini hep yukarda tutmaya çalıştık. Ayrıca Wi-Fi internet erişimide gelen ziyaretçilerimizin hizmetine sunduk. Doktorlarımız da sağlık ve ilk yardım çadırında İmam Hüseyin (a.s) ziyaretçilerine hizmette bulundular. Yine elektrikçimiz, mimarımız, fotoğrafçımız da bizle birlikte çalıştılar. Biz çadırda Türkiyeli, Azerbaycanlı, Iraklı, İranlılarla hep birlikte hizmet vermeye çalıştık. Eğer sitemizi incelerseniz 2016 Erbain’inde çadırda yapılanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Biz bu yıl da anladık ki hizmetimizi ne kadar yukarı çıkarabilsek o kadar az bu yolda. Çünkü gelen ziyaretçi sayısına yapılan hizmet yeterli gelmiyor. Bu yüzden biz 2017 Erbain hazırlığına 2016 Erbain’i biter bitmez başladık. Ve yemek sayımızı 2017 için günlük en az 10000 kişiye, çayımızı en az 10000 ve doktor sayımızı en az beşe ve kullandığımız ilaçları da 2016 yılında kullanılan ilaçların en az iki katına çıkarmayı, internet modem ağını geliştirmeyi ve çok daha fazla ziyaretçiye hizmet verebilecek hale dönüştürmeyi hedefliyoruz.